محمد انجیدنی

مسائل حقوقی در مباحث بین الملل ( عمومی و خصوصی )، چکیده های حقوقی، برداشت های شخصی، بیان عقاید و اندیشه ها

محمد انجیدنی

مسائل حقوقی در مباحث بین الملل ( عمومی و خصوصی )، چکیده های حقوقی، برداشت های شخصی، بیان عقاید و اندیشه ها

محمد انجیدنی
این سایت، متعلق به محمد انجیدنی است که حاوی مسائل حقوقی در مباحث بین الملل اعم از عمومی و خصوصی ( تابعیت، مهاجرت، اقامت، انعقاد قرارداد در سطح بین المللی، دعاوی بین المللی بین اشخاص، تحلیل و بررسی پرونده های دیوان بین المللی دادگستری، تحلیل و بررسی سیاست بین الملل، تنش ها و تحرکات بین المللی، تحلیل موارد و اعمال ناقضان حقوق بشر )، حقوق حیوانات و محیط زیست، چکیده های حقوقی، برداشت های شخصی و بیان اندیشه ها و عقاید
( هرگونه کپی برداری فقط با ذکر نام منبع بلا مانع است )
يكشنبه, ۳ فروردين ۱۳۹۹، ۰۵:۲۶ ب.ظ

انس؛ موجود موذی

در بهار ۱٣٩٨، با دیدن هجوم پروانه ها که پس از بارش رحمت الهی فراوان شدند، لذت میبردم. اما پس از چند هفته تعداد آن ها با حدی زیاد شد که احساس دل زدگی به من دست داد. همانند موجودات موذی و کثیف به آن ها مینگریستم. همانند سوسک هایی که هر لحظه غافل شوی جلوی چشمت پرسه میزنند.
آن تعداد زیاد پروانه، دیگر برایم خوشایند نبود. آن تصویر از پروانه که روی گل ها مینشینند از ذهنم پاک شد. پروانه ها را روی شاخه های درخت، روی زمین، روی تایر ماشین و حتی درون سطل زباله میدیدم.
به فکر فرو رفتم، درباره انس چه؟!
بیش از هشت میلیارد انس روی زمین زندگی میکند، سیاره ای که جزء سیارات کوچک منظومه خورشیدی محسوب میشود.
 تقریبا در همه جای این کره انس یافت میشود. جایی نیست که انس نرفته باشد یا آن جا را ندیده باشد. در همه جای این کره خاکی، آثار این موجود دو پا دیده میشود. برای به دست آوردن منابع، غارت میکند، تخریب میکند، به جان سایر جانداران می افتد و تغییرات قابل ملاحظه ای به وجود می آورد، تغییراتی که با صورت طبیعی میلیون ها سال زمان نیاز است.
یک انس در یک نقطه غنی از منابع معدنی و غذایی، ساکن میشود، جفت گیری میکند، کلونی تشکیل میدهد و با صورت سرسام آور تکثیر میشود، تا منابع آن جا را به اتمام نرساند، دست بردار نیست؛ هنگامی که دیگر آن منطقه پاسخگوی نیازهای او نبود، به مکان دیگری کوچ میکند.
این گونه رفتار ویروس وار، مقابله به مثل خود را میذیرد. تنها یک ویروس میتواند جلوی این موجود دو پا را بگیرد که جز توانایی اندیشیدن هیچ ویژگی خاص دیگری ندارد. 
نه میتواند با خوبی ماهیان شنا کند، نه همانند یوز بدود، نه همانند خروس وقت شناس باشد، نه همانند شیر مدیریت کند، نه همانند خر مطیع باشد، نه همانند سگ وفادار باشد، نه همانند اسب نجیب باشد و نه همانند فیل قدرتمند باشد.
اندیشیدن تنها خاصیت این موجود دو پاست؛ البته، از حق نباید بگذریم شاید این ویژگی او بر سایر ویژگی های نداشته اش بچربد.
با گمانم، بیماری هایی که هرچند وقت یک بار به جان انسان می افتند، انتقامیست که طبیعت از انسان میگیرد. یک بلای آسمانی، یک مقابله به مثل جانانه، یک نهیب بر سکوت مرگبار برای مرگ سایر جانداران. 
انس، این موجود دوپا، این پستاندار مغرور، برای گرفتن منابع بیشتر هم نوع خود را میبلعد. این نکته شاید جالب ترین و دهشناک ترین آن باشد. 
تعداد انسان روی زمین به حد سرسام آور رسیده، دیگر نه زمین میتواند وجود انس را تحمل کند و نه انس وسعت کم زمین را. هرجا را مینگری انس میبینی. دیگر آن شکوه سابق را ندارد. تعداد فراوان انس روی زمین باعث شده است رفتار خود را بیش از پیش به سمت ویروس سوق دهد. عقل داشته یا نداشته خود را انکار میکند، فرهنگ هایی که روزگاری آن ها را باعث تمایز خود از سایر جانداران میدانست و اتفاقا همین امر بود که بیش تر جلوه انس بودن به خود میگرفت را کنار گذاشته و هر کدام از انسان سعی دارند از فضایی که در اختیار دارند بیشترین استفاده را ببرند؛ بکُشند، بسوزانند، به زنجیر بکشند و لذت ببرند. 
مدتیست که از دیدن انس خسته شده ام. هرجا را مینگرم انس میبینم. انسی که نمی اندیشد و همان یک ویژگی را هم از دست داده است. 
با گمانم جمعیت انس باید بسیار کمتر از این روی زمین باشد. یک میلیارد؟! کمتر... صد میلیون؟! نه زیاد است باز هم کمتر...
کاش حشره کشی داشتم تا این موجودات موذی را پاک میکردم. موجوداتی که در فاضلاب ها نیز زندگی میکنند، در آپارتمان های مرتفع نیز یافت میشوند. در جنگل ها، در بیابان ها، در کوهستان ها و حتی دریاها.
سرم را میچرخانم انس میبینم، آسمان را میبینم انس میبینم، حتی در فضا، روی کره ماه... .
با انس سخن گفتن و درباره انس سخن گفتن مرا به تهوع واداشته است. 
مایلم جمعیت انس آن اندازه کم شود که برای دیدن آن مجبور شوم فرسنگ ها بپیمایم، حداقل اینگونه قدر انس را بیشتر میدانم.
 هوس کرده ام با خدای خود سخن بگویم، با پریان؛ لااقل آن ها انس نیستند.

ببخشید؛ تویی که این متن را میخوانی یا میشنوی، تو هم انس هستی؟!

 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی